Středa, 8 března, 2023
novinky

Další inspirativní Česka: Získala ocenění ve světě vědy!

Talentovaná doktorandka Ing. Petra Urbancová získala ocenění Studentská osobnost Slovenska akademického roku 2019/2020 v národní soutěži mladých a úspěšných vysokoškoláků. Studentka Fakulty elektrotechniky a informačních technologií (Feit UNIZO) obstála ve velké konkurenci vědců v kategorii Elektrotechnika, průmyslové technologie.

Soutěž Studentská osobnost Slovenska se uskutečňuje pod záštitou prezidentky SR Zuzany Čaputovej, pod odbornou garancí České konference rektorů a Slovenské akademie věd, uděluje ji JCI Slovensko (Junior Chamber International-Slovakia).

Mladá studentka získala ocenění za dosavadní vědeckovýzkumné výsledky v oblasti fotonických a plazmonických struktur. Fotonika je věda o světle a o aplikacích, kde se světlo využívá Pokrývá oblast komunikačních technologií, zelené energie, ale i lidského organismu, kde zasahuje biofotonika.

Oblast optiky, fotoniky a materiálových technologií stále postupuje, světlo má některé parametry, které se jeví jako velmi výhodné pro nejbližší období budoucnosti a zdá se, že se vyplatí do toho investovat.

Výzkumnice z Feit UNIZO pracuje s nejmodernějšími 3D technologiemi, ve kterých vyvíjejí čipy a senzory častokrát takové malé než průměr lidského vlasu. Vyvíjet senzory s vysokou citlivostí a integrovat je do čipů a malých zařízení, navrhovat biologické aplikace nebo biočipy, které by mohly tyto senzory integrovat a rozšířit množství informací například o vlastnostech kapalin tak, jak to dnes známe z tzv. smart hodinek, je silnou motivací nejen pro vědce, ale i pro průmysl a komerční využití v praxi.

Očekává se, že 21. století bude záviset na fotoniky stejnou měrou jako bylo 20. století závislé od elektroniky. O tom, že optika a fotonika mají výrazné postavení mezi vědními disciplínami hovoří i fakt, že v roce 2014 byla udělena Nobelova cena ve fyzice za bílou resp. modrou LED, v roce 2018 trojici vědců za vývoj optické pinzety a za vývoj vysoce intenzitných ultrakrátkých laserových pulzů, pomocí kterých se dnes běžně provádějí laserové operace očí.

Ing. P. Urbancová je aktivní účastnicí odborných vědeckých konferencí doma iv zahraničí. Na mezinárodní konferenci Ecolite 2019 v Štrbském Plese vyhrála soutěž příspěvků doktorandů. Je členkou řešitelských kolektivů 4 grantů z oblasti fotoniky a technologií.

Během výzkumu na své disertační tématu otevřela novou zajímavou spolupráci s odborníky z VŠB TU v Ostravě. Úspěšně publikuje, pracuje v špičkových týmech a svou prací chce motivovat i dalších mladých a zvědavých lidí:

„Moje doktorandské studium navazuje na velmi moderní inženýrský studijní program fotonika, který sleduje trendy implementace světla do nových technologií. Tento studijní program přináší studentům nejen teoretické poznatky, ale také praktické dovednosti, které mohou získat prací v laboratořích, které jsou jim plně k dispozici. Prostřednictvím svých bakalářských a diplomových prací participují na odborných tématech a své první vědecké výsledky vědí získat už během studia. Studenti studijního programu fotonika, stejně jako moji bývalí spolužáci nemají problém najít uplatnění v špičkových firmách jako na Slovensku, tak i u našich sousedů v České republice. O dalším zahraničí ani nemluvím, tam je po nich velká poptávka. Moje práce je úzce provázána s budoucností těchto mladých lidí. Mohou s námi prožívat chvíle, kdy se v laboratoři daří a děláte na světových věcech, „říká doktorandka P. Urbancová.

Cestu úspěšné vědkyně jednoznačně ovlivňuje zázemí na UNIZO, zejména prof. Pudiš a skvělí lidé kolem ní. Její odkazem a touhou je, aby špičkoví Slovenské studenti nemuseli odcházet studovat do zahraničí a aby špičkové vědecké týmy měli motivaci zůstat doma na Slovensku. A výzva studentům?

„Není třeba se bát technických směrů a třeba být zvědavý. Škola poskytne základ. Pokud se chtějí studenti posunout dále v nějaké oblasti, musí si věci jen nastudovat. A vše se dá zvládnout, jen třeba chtít. Tedy, takto se to alespoň podařilo mně. Šťastný osud vědce si je pak už najde, „dodává doktorandka P. Urbancová.

Poslechněte si skvělý podcast, ve kterém se dozvíte, jak až velmi odlišné je vnímání mužů a žen na stejné pozici, ale i to, že i sociální sítě a média mají obrovský vliv na standardy krásy ve společnosti.

Related articles

Comments

Share article

spot_img

Latest articles

Newsletter

Subscribe to stay updated.