Středa, 8 března, 2023
novinky

Šikovné triky, jak udržet dřez dokonale čistý. Takto bude vždy zářit

Kuchyňské dřezy dostanou každodenně pořádně zabrat. Vyléváme do nich zbytky tekutin, někteří bohužel nejen těch. Myjeme v nich mastné či jinak zanešvárené nádobí od různých druhů jídel. Není divu, že po pár dnech i ten nejzářivější dřez a odtok ztratí svůj lesk. Navíc i vodní kámen dělá své. Jako nejjednodušší vyčistíte kuchyňské umyvadlo?
Samozřejmě, čištění dřezu záleží na materiálu, z jakého je vyroben. Velmi oblíbené jsou nerezové dřezy – kvůli cenové dostupnosti a trvanlivosti, oblibě se těší i granitové, či keramické. Litinové umyvadla se dnes používají nejméně. Každé z nich však vyžaduje pravidelnou péči.

Čištění dřezu z nerezavějící oceli
Dřezy z nerezavějící oceli mají mnoho vlastností, díky kterým jsou dobrým řešením do kuchyně. Ale minerály z tvrdé vody a nesprávné čištění mohou na nich zanechat skvrny.

Stačí jen 10-15 minut a pár věcí z vaší komory a umyvadlo se bude opět lesknout. Nezapomínejte na to, že kuchyňský dřez byste měli vyčistit po každém použití, abyste odstranili všechny bakterie a částečky jídla, které mohou zůstat na povrchu. Při pravidelném denním čištění, hloubkové stačí jednou za týden.

potřebujete:

1 jemná měkká houba

1 kartáček na čištění s měkkými štětinami

2 utěrky z mikrovlákna

1 láhev s rozprašovačem

prostředek na mytí nádobí

soda bikarbona

ocet

olivový olej

denní čištění

Umyvadlo dobře opláchněte horkou vodou. Na vlhkou měkkou houbu nebo utěrku nakapejte pár kapek přípravku na mytí nádobí. Odstraňte všechny nepoddajné kousky přilepeného jídla. Ještě jednou opláchněte. Vysušte druhou utěrkou z mikrovlákna – takto nebudete mít skvrny od vodního kamene.

hloubkové čištění
Opět nejdříve dřez dobře opláchněte a odstraňte zbytky potravin. Celý prostor včetně odtoků posypte sodou. Soda bikarbóna je jemné brusivo, které pomůže odstranit přilepená jídlo a mastné zbytky. Funguje také jako odstraňovač zápachu.

Nyní dřez se jedlou sodou vydrhněte houbou nebo kartáčkem s měkkými štětinami. Nezapomeňte na odtokový otvor. Zatím neoplachujte!

Po vydrhnutím sodou postříkejte dřez destilovaným bílým octem. Vznikne pěna. Kyselost octa pomůže odstranit minerální usazeniny, které způsobují skvrny a pruhy. Nyní dres opláchněte horkou vodou a osušte hadříkem z mikrovlákna.

Jakmile je dřez čistý a suchý, přidejte pár kapek olivového nebo kokosového oleje na hadřík z mikrovlákna a dřez a příslušenství vyleštěte. Díky oleji bude zářit.

Vyčistěte i granitový dřez
Nic se nestane, pokud použijete stejný postup jako v případě nerezového dřezu – ale pozor na kombinaci sody a octa, která může být agresivní. Proti usazeninám vodních minerálů funguje výborně ocet. Zkombinujte ho 1: 1 v lahvi s rozprašovačem, promíchejte a nastříkejte na umyvadlo, včetně odtoku, baterie a části na odkládání umytých nádobí. Nechte několik hodin působit. Výraznější skvrny můžete vytrhnout kartáčkem nebo houbou. Poté dřez důsledně opláchněte – i všechny jeho součásti a otřete dosucha.

Speciální zdůrazňujeme po vyčištění i každém použití utírání dosucha, protože na drsnějším povrchu dřezu se vodní kámen ukládá ještě snadněji.
Péče o dřezy z keramiky a porcelánu
I při tomto materiálu je důležité, abychom ho při čištění nepoškrábali. Vyrobte si přírodní čistící pastu.

potřebujete:

1 šálek sody

¼ šálku tekutého kastilského mýdla

15 kapek pomerančového éterického oleje

¼ šálku vody

Do mísy vsypte šálek sody a přidejte ¼ šálku tekutého kastilského mýdla. Nakapejte 15 kapek pomerančového éterického oleje, můžete zvolit i citrónový – oba mají úžasnou schopnost odstraňovat skvrny a bojovat s mastnotou.

Přidejte ¼ šálku vody. Dobře promíchejte a uložte do vzduchotěsné nádoby.

Jak tento jemný krém na čištění používat? Měkkou houbu nebo jemný kartáček ponořte do přípravku a vydrhněte dřez, umyvadlo či vanu krouživými pohyby. Poté dobře opláchněte. Keramický či porcelánový dřez nemusíte utírat dosucha.
Jak udržovat litinový dřez
Pokud máte klasický dřez z litiny, vyzkoušejte tuto metodu čištění:

potřebujete:

soda bikarbona

peroxid vodíku

1 citrón

neabrazivní čistící houbička

Nejprve umyvadlo omyjte horkou vodou a otřete papírovými utěrkami. Může být mírně vlhké, ale ne mokré. Potom do umyvadla přisypte jedlou sodu tak, aby zakryla dno a pokapejte ji pár kapkami peroxidu vodíku. Peroxidem navlhčete i jemnou houbičku a začněte drhnout. Pokud máte správné množství peroxidu, soda bikarbona se shlukuje. Pokud se vytvoří řídká hmota, použili jste příliš peroxidu.
Na skvrny, které přetrvají i po tomto čištění, použijte citron nakrájený na čtvrtiny. Všechna problémová místa ním jednoduše potřete. Nezapomeňte na odtok. Potom na citron můžete opět nanést jedlou sodu a dočistit houbičkou či kartáčkem. Opláchněte, otřete a máte dřez jako nový!

Related articles

Comments

Share article

spot_img

Latest articles

Newsletter

Subscribe to stay updated.