Evropská agentura pro léky (EMA) v úterý zpochybnila možnost plošného očkování obyvatelstva čtvrtou dávkou vakcíny proti koronaviru.
Podle jejího vyjádření by opakované podávání posilujících očkovacích dávek každých několik měsíců zřejmě nebylo udržitelnou strategií, informovala agentura AFP.
EMA zároveň vyjádřila přesvědčení, že šíření nové koronavirové varianty omikron posouvá onemocnění Covid-19 z fáze pandemie směrem k trvale se vyskytujícímu onemocnění, se kterým lidstvo bude schopno žít. Podobně se k tomuto tématu dříve vyjádřila i Světová zdravotnická organizace (WHO).
„Pokud naší strategií bude to, že budeme dávat každé čtyři měsíce posilující dávky, můžeme potenciálně dospět k problémům s imunitní odpovědí,“ uvedl představitel EMA pro vakcinační strategie Marco Cavaleri.
Podle něj by v takovém případě hrozilo i to, že lidé už začnou být unaveni z neustálého podávání podpůrných dávek. Zároveň však vyjádřil naději, že nová vysoce nakažlivá varianta omikron posune Covid-19 z pandemické fáze do endemické, tedy k onemocnění, se kterým lidstvo dokáže žít.
„S omikronem bude vedle vakcinace výrazně přibývat i přirozeně získaná imunita (získaná překonáním onemocnění). Budeme se rychle blížit ke scénáři, který bude blíže k endemicitě,“ uvedl Cavaleri.
Podle něj by se mělo v rámci nové očkovací strategie zvažovat podávání posilujících dávek proticovidových vakcín v delších intervalech. Takové očkovací kampaně by podle něj mohly probíhat pravidelně před začátkem zimního období, podobně jako je tomu u vakcín proti běžné chřipce.
Cavaleři však současně varoval, že šíření covidu je zatím stále ve fázi pandemie a že omikron enormně zatíží zdravotnické systémy jednotlivých zemí. „Nikdo přesně neví, kdy budeme na konci tunelu, ale dostaneme se tam,“ uvedl.

EMA se v této souvislosti odvolala na výsledky studií podle kterých je omikron sice infekčnější než dosud dominantní varianta delta, riziko jím způsobených hospitalizací je však přibližně o polovinu až dvě třetiny nižší.
WHO v úterý odhadla, že během následujících dvou měsíců se variantou omikron zřejmě nakazí více než polovina obyvatel Evropy, píše agentura AFP.