Středa, 8 března, 2023
novinky

Na západě Austrálie naměřili teplotní rekord poprvé od roku 1960

Austrálie vyrovnala svůj dosud spolehlivě zaznamenaný teplotní rekord. Na letišti nedaleko odlehlého města Onslow v Západní Austrálii naměřili ve čtvrtek 50,7 stupně Celsia, informuje deník The Guardian.

Naposledy takovou teplotu naměřili v Austrálii začátkem ledna 1960, uvádí Úřad pro meteorologii (BoM), jehož záznamy na celostátní úrovni sahají do roku 1910. Teplota vzduchu v Austrálii se od té doby dostala nad 50 stupňů čtyřikrát.

Ve čtvrtek padly „padesátky“ iv dalších dvou lokalitách Západní Austrálie – v Roebournu a Mardie. Extrémní teploty přišly v závěru spalující teplotní vlny, která v uplynulých dnech panuje v severozápadní části Západní Austrálie.

Teplotním rekordům předcházel horký vítr vanoucí ze středu země, který se kumuloval následkem tropické cyklóny Tiffany procházející přes severní část Austrálie. Teplotní rekordy se očekávají i na dalších místech Západní Austrálie.

Loňský rok byl celosvětově pátým nejteplejším rokem a vůbec nejžhavějším rokem, ve kterém se vyskytl fenomén La Niňa. Takové roky jsou charakteristické tím, že Tichý oceán absorbuje více tepla než v průběhu neutrálního roku.

Related articles

Comments

Share article

spot_img

Latest articles

Newsletter

Subscribe to stay updated.