Středa, 8 března, 2023
novinky

Omikron má o 90 procent nižší úmrtnost než delta, naznačuje výzkum z USA

Podobné závěry dříve naznačily i rozsáhlé studie z Británie a Jihoafrické republiky.

Výzkum v USA na vzorku 70 tisíc osob nakažených koronavirem ukázal, že v případě infekce variantou omikron se snížila pravděpodobnost hospitalizace oproti variantě delta o polovinu, pravděpodobnost hospitalizace na jednotce intenzivní péče o tři čtvrtiny a pravděpodobnost úmrtí až o 90 procent. TASR tyto údaje získala ze zprávy, kterou zveřejnila agentura AFP.


Z 50 tisíc lidí nakažených omikronem nikdo nepotřeboval umělou plicní ventilaci.

Průměrná délka hospitalizace s variantou omikron byla pouze jeden a půl dne. Při deltě to bylo pět dní.

Až 90 procent pacientů s omikronem bylo propuštěno z nemocnice do tří dnů.

S podobnými výsledky přišli i Britové
Výzkum provedli v síti zdravotnických zařízení Kaiser Permanente v jižní Kalifornii v době od 1. prosince do 2. ledna. Podíleli se na něm vědci z Kalifornské univerzity v Berkeley, Kaiser Permanente a Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

Podobné závěry dříve naznačily i rozsáhlé studie z Británie a Jihoafrické republiky.

Vědci zase při výzkumu na zvířatech a buňkách in vitro zjistili, že omikron se lépe množí v horních cestách dýchacích než v plicích, což vysvětluje snadnější průběh onemocnění.

Vakcíny chrání při omikronu
Zatím nerecenzovaná studie v Kalifornii podle ředitelky CDC Rochelle Walenské brala v úvahu parametry jako věk, pohlaví, předchozí infekci koronavirem SARS-CoV-2, očkování a komorbidity.

Jak uvádí studie, „omikron je sám o sobě méně závažný než delta“, přičemž nižší počet těžkých případů nesouvisí pouze s vyšší proočkovaností a promořeností.

Ve studii se dále píše, že současné vakcíny mají nižší účinnost vůči omikronu, ale nadále významně chrání proti těžkému průběhu onemocnění COVID-19.

Navzdory povzbudivým výsledkům výzkumu vybízí Walenská k opatrnosti, protože omikron v důsledku vysoké nakažlivosti zatěžuje zdravotnický systém.

V USA nyní zaznamenávají denně v průměru třičtvrtě milionu nových případů nákazy, přibližně 150 tisíc hospitalizací a 1 600 úmrtí ve spojitosti s covidem.

Related articles

Comments

Share article

spot_img

Latest articles

Newsletter

Subscribe to stay updated.