Středa, 8 března, 2023
novinky

Plasmová řezačka – pro rychlé a přesné dělení materiálů

Plasmová řezačka je oblíbenou volbou hobby nadšenců i profesionálů. Umožňuje snížení nákladů, přičemž rychlost řezání je vyšší. Plazmový řezací stroj nabídne i řadu dalších výhod.

Dělení materiálů plazmou

Plasmová řezačka využívá elektrický oblouk, který vzniká mezi vnější a vnitřní elektrodou. Princip řezání v úzkém stabilizovaném elektrickém oblouku, který je hnacím plynem ve vysoké rychlosti tlačen ven, umožňuje tavení materiálů. Stačí pro to přitom jen elektřina a vzduch. Řada plazmových řezacích strojů je proto vybavena zabudovaným kompresorem, případně můžete pořídit externí zdroj stlačeného vzduchu. Nemusíte tak investovat do speciálních plynů.

Univerzální využití

Plazmová řezačka využívá metodu přeneseného oblouku, která umožňuje řezání všech vodivých materiálů. Nastavit ji však můžete i tak, aby fungovala bez přeneseného oblouku. Tato metoda je vhodná pro řezání nevodivých materiálů. Plazmové řezání spolehlivě dělí všechny kovové materiály, včetně hliníku či vysokolegovaných ocelí. Klíčová přitom není ani kvalita povrchu, ten může být zkorodovaný, lakovaný či porušený a na proces řezání to má pouze minimální vliv.

Výhody řezání plazmou

Nejenže je plazmová řezačka poměrně univerzální, jelikož umožňuje dělení různých materiálů, ale hlavně je také rychlá. Ve srovnání s řezáním kyslíkem je výrazně rychlejší, to je velkou výhodou zejména při dělení tenkých a středně tlustých materiálů. Plazma nabízí vysokou kvalitu řezání. Pravděpodobnost vzniku deformací materiálu je pouze minimální, díky snížení vneseného tepla do materiálu. Tenký plazmový paprsek umožňuje přesný řez, klidně i složitých tvarů.

Plazmová řezačka je využívána pro ruční řezání v mnoha různých oblastech. Proces řezání lze navíc snadno automatizovat, bývá proto využíván i v průmyslu.

Related articles

Comments

Share article

spot_img

Latest articles

Newsletter

Subscribe to stay updated.