Dimethylsulfoxid neboli DMSO je látka přírodního původu, která je velmi účinným rozpouštědlem. V technické kvalitě se používá v průmyslových provozech. Vyčištěný na farmaceutickou čistotu je využíván především k terapeutickým účelům a zlepšení našeho zdraví. Při jeho používání je však nutné dodržet pečlivou hygienu. Proč?
DMSO není lékem v pravém slova smyslu. Působí na celý organismus tím, že během krátkého času dokáže proniknout do buněk a transportuje látky, které potřebují ke své správné funkci a startuje regenerační procesy. To ale znamená, že DMSO velmi rychle rozpouští také různé látky a do našeho těla se proto mohou dostat i ty, které nejsou úplně prospěšné. Důležité je tak jeho správné skladování. Přijít do styku může pouze se sklem, keramikou nebo nerezovým kovem. Pokud DMSO přijde do styku s plastem, snadno ho rozpustí a nežádoucí látky z něj převezme do sebe, což je skutečně nežádoucí, ať už plánujeme pro DMSO vnitřní použití nebo vnější. Používá se ředěné s oleji, krémy nebo v případě vnitřního použití například s vodou.

Abychom měli jasno v tom, jak užívat DMSO, je ideální přečíst si knihu, která je právě této látce věnovaná. Sepsal ji RNDr. Hartmut Fischer a kromě uvedení správného užívání a koncentrací pro různé zdravotní neduhy v ní čtenář najde také mnoho užitečných informací a rad. Před aplikací samotného DMSO bychom měli mít kůži důkladně očištěnou a bez kosmetických přípravků či jejich zbytků a naopak po aplikaci bychom měli alespoň 30 minut počkat s oblékáním. Je to z toho důvodu, že produkt má schopnost absorbovat chemické látky z textilních vláken, pracích prášků i kosmetických přípravků a poté je transportuje do těla.
Koncentrovaný DMSO lze využít také pro přípravu bylinných macerátů a tinktur, protože znásobuje jejich účinek a pomáhá rychlému transportu do organismu. Pro vnitřní užití je vhodné rozmíchat jednu kávovou lžičku produktu spolu se 300 mililitry vody, koncentrace pro vnější použití záleží na problému, který chceme řešit.