Středa, 8 března, 2023
novinky

Sen o novém svazu neskončil. Rusko si přitáhlo autoritářské režimy

Kazachstán se prodal, tvrdí analytici.
Jsou nejdůležitější obchodní, vojenští i političtí partneři. I když Kazachstán byl více než 70 let součástí Sovětského svazu, ne vždy byly vztahy mezi Ruskem a největší vnitrozemskou zemí ideální.

Po minulotýdenních protestech, které se v některých městech změnily na násilné nepokoje, pomohla kazašskému režimu na jeho vlastní žádost zejména ruská armáda.

I když Kazachstán už avizuje odchod zahraničních armád, režim prezidenta Kasyma-Žomarta Tokajeva může být podle expertů nyní na Moskvě více závislý než kdykoli předtím. Někteří v tom vidí i snahu ruského prezidenta Vladimira Putina vrátit se k silnému Rusku v čele velkého svazu.

Putin musel režim zachránit
Politické dění v Kazachstánu může vzdáleně připomínat i to, co se událo v Bělorusku. I když Moskva a Minsk byli blízkými spojenci a v roce 1999 podepsali smlouvu o společném Svazovém státě Ruska a Běloruska, v posledních letech jejich vztahy skřípaly.

V dubnu 2018 nazval Alexandr Lukašenko Rusko největším rivalem, o rok později zase vyhostil ruského velvyslance, který podle něj zacházel s Běloruskem jako s ruskou provincií.

Ještě začátkem roku 2020 se napětí mezi státy zvýšilo, když Rusko nejprve zavedením daně zvýšilo cenu ropy a následně dodávky pro Bělorusko pozastavilo. Lukašenko to tehdy nazval vydíráním a snahou o „pohlcení Běloruska“, které odmítl.

Related articles

Comments

Share article

spot_img

Latest articles

Newsletter

Subscribe to stay updated.