Středa, 8 března, 2023
novinky

Třetí dávka vakcíny od AstraZeneca vytváří více protilátek proti omikronu

Britsko-švédská farmaceutická společnost AstraZeneca ve čtvrtek uvedla, že předběžná data z její studie ukazují, že její protikoronavirová vakcína Vaxzevria dokáže po podání třetí posilující dávky vygenerovat větší odpověď imunitního systému proti různým variantám viru včetně omikronu.

Informovala o tom agentura Reuters.

Odpověď imunitního systému proti variantě omikron, jakož i variantám beta, delta, alfa a gama se po odenutí třetí dávky zvýšila nejen u lidí, kteří byli dříve očkováni vakcínou Vaxzevria, ale také u těch, kterým byla v minulosti podána mRNA vakcína.

Společnost AstraZeneca nyní vzhledem ke zvyšující se potřebě přeočkování lidí třetí dávkou plánuje data, která během studie sesbírala, poskytnout světovým regulačním úřadům.

Jedná se přitom o první data, která společnost zveřejnila v souvislosti se svými výzkumy, která se zabývala podáním třetí dávky vakcíny Vaxzevria.

„Tyto důležité výzkumy ukazují, že třetí dávky Vaxzevrie po podání dvou počátečních dávek této vakcíny – nebo po mRNA vakcíně či inaktivované vakcíně – výrazně zvyšuje imunitu proti COVID-19,“ uvedl šéf Oxfordské skupiny pro vakcíny Andrew Pollard.

V rozsáhlém britském výzkumu z loňského prosince se podařilo zjistit, že třetí dávka vakcíny od AstraZenecy zvyšuje počet protilátek, pokud je podána po dvou dávkách Vaxzevrie nebo vakcíně od společnosti Pfizer, která je založena na technologii mRNA.

Nicméně tato studie zároveň prokázala, že největší počet protilátek po podání třetí dávky vzniká po aplikování mRNA vakcín od společností Pfizer a Moderna. Vakcínu Vaxzevria vyvinula AstraZeneca ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou.

Related articles

Comments

Share article

spot_img

Latest articles

Newsletter

Subscribe to stay updated.