Středa, 8 března, 2023
novinky

V krizi se zmítající Libanon paralyzovala generální stávka kvůli palivu

Generální stávka v Libanonu – blízkovýchodním státě zažívajícím jednu z nejhorších hospodářských krizí na světě – ochromila ve čtvrtek veřejnou dopravu.

Na celém území země byly zavřeny univerzity i školy a pro uzavřené cesty se mnozí lidé nemohli dostat do práce, informovala agentura AP.

Demonstranti brzy ráno uzavřeli hlavní dálnice i silniční komunikace ve městech. Celostátní protesty mají trvat 12 hodin.

Řidiči taxíků a nákladních aut zablokovali silnice svými vozidly na protest proti prudkému zvýšení cen pohonných hmot. Požadují obnovení dotací na palivo, které vláda zrušila.

V hlavním libanonském městě Bejrút byly mnohé cesty zablokovány obrovskými odpadkovými koši a vozidly.

Ke stávky dochází v době, kdy libanonská vládnoucí třída neudělala téměř nic, aby se pokusila dostat zemi z kolapsu, který má kořeny v desetiletích korupce a špatného hospodaření. Přibližně 80 procent lidí žije v chudobě poté, co libanonská libra (LBP) ztratila více než 90 procent své hodnoty, píše AP.

Politická třída, která stojí v čele Libanonské republiky od občanské války z let 1975–90, se brání zavést reformy, které požaduje mezinárodní společenství.

Mezinárodní lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve své ve čtvrtek vydané zprávě uvedla, že „zkorumpovaní a nekompetentní libanonští představitelé záměrně“ uvrhli zemi do jedné z nejhorších ekonomických krizí v moderní době.

HRW vyzvala mezinárodní společenství, aby vyvíjelo nátlak na libanonské politiky, aby zavedli reformy potřebné k překonání krize – včetně uvalení sankcí proti vůdcům odpovědným za „přetrvávající vážné porušování lidských práv“.

Related articles

Comments

Share article

spot_img

Latest articles

Newsletter

Subscribe to stay updated.