Úterý, 16 dubna, 2024
novinky

Vezmou nám roboti práci? Nebojte říká Jobsi.cz

Strach z budoucna a z neznámého tu s námi byl vždy a navždy tu bude. A právě rozmach technologií spoustu nových otázek a obav vyvolává. Někteří tvrdí, že nám roboti vezmou veškerou práci, jiní argumentují, že vždy budou existovat profese, kde lidský přístup technika nedokáže nahradit. Jak to doopravdy je? Máme se bát, že nás roboti připraví o naše pracovní pozice? A jak by k tomu vlastně vůbec mohlo dojít?

Strach je nejspíš oprávněný

Mnozí vědci se shodují, že roboti nám práci nevezmou. Přesto toto jejich sdělení není úplně dostačující. Co to znamená? K jakému časovému rozmezí se vztahuje – jedná se o rozsah našich životů nebo platí i do vzdálené budoucnosti? Můžeme se spolehnout, že roboti nevezmou nikomu práci nebo se jedná jen o některá odvětví? Většina lidí tomuto tvrzení rozumí tak, že rozvoj technologií a robotů nepovede k masovému zvýšení nezaměstnanosti. S ohledem na průběh několika posledních let by však vycházelo, že to tak úplně není pravda. Umělá inteligence už některé práce převzala na sebe a v nejbližších letech to nejspíše bude pokračovat. Důvodem je i to, že umělá inteligence je v práci výrazně efektivnější. A přestože její vývoj a výroba určitý počet pracovních pozic – inzerce práce zdarma vytvoří, v porovnání s tím, kolik pracovníků umělá inteligence dokáže nahradit, bude tento počet nově vytvořených pracovních pozic zanedbatelný.

Pohled z druhé strany

Na druhou stranu je ale možné argumentovat tím, že ani průmyslová a informační revoluce nás o práci nepřipravila. Ba naopak, industriální revoluce vytvořila nová pracovní místa, zčásti i díky tomu, že přinesla rozšíření možností obchodu a investic. A informační revoluce dokonce přímo způsobila, že bylo nutné spoustu profesí nově vytvořit. Když k tomuto v historii došlo už dvakrát, je velká pravděpodobnost, že to nastane i potřetí.

Rozdíl mezi touto a předchozími revolucemi spočívá v tom, že předchozí technologie byly schopné vykonávat pouze rutinní a opakující se práce. Lidé se tak zaměřili na komplexnější a kreativnější úkony. Umělá inteligence si však osvojuje už i tento přístup k řešení úkonů – zvládá se učit nové věci, dokáže se rozhodovat a je kreativní. Dá se tedy opravdu počítat s tím, že umělá inteligence pomalu nahradí lidskou práci. Je důležité se na to připravit a najít nová odvětví, kde by se lidé mohli uplatnit a mohli přinést společnosti to, co umělá inteligence nedokáže. Pro začátek jsou to například pomáhací profese a oblasti, kde je nutný lidský kontakt, protože přestože dnešní roboti už jsou mnohdy schopni smysluplné konverzace, lidský přístup opravdu nenahradí.

Related articles

Comments

Share article

spot_img

Latest articles

Newsletter

Subscribe to stay updated.