Středa, 8 března, 2023
novinky

Zemřel potkan hrdina. Životy zachraňoval za banán a arašídy

Magawa se dožil osmi let.
Až do minulého víkendu byl na tom Magawa zdravotně dobře. Hrával se se stejným entuziasmem jako zamlada, ale o víkendu zpomalil, více spal a méně se zajímal o jídlo. Nakonec ve věku osmi let potkan zemřel.

„Jsme vděční za neuvěřitelné práci, kterou Magawa vykonal,“ uvedla v prohlášení belgická charitativní organizace Apopo, která potkana narozeného v Tanzanii vychovala k odhalování nášlapných min a nasadila ho v Kambodži.

Magawa měřil 70 centimetrů a vážil 1,2 kilogramu, což je sice více než většina druhů potkanů, ale ne tolik, aby svojí hmotností spustil minu. Apopo cvičí zvířata k tomuto účelu již od 90. let minulého století.

Jak odhaloval miny?
Během ročního výcviku se Magawa naučil čichem, který mají potkani velmi citlivý, odhalovat chemikálie v minách, poté je vyhledával pět let. Minulý rok odešel do krysého důchodu.

Během své kariéry vyčistil Magawa území o rozloze 225 tisíc čtverečních metrů, což je asi 42 fotbalových hřišť. Za půl hodiny uměl vyčistit území velké jako tenisový kurt, klasickým detektorem kovů by to trvalo i čtyři dny, píše BBC.

Related articles

Comments

Share article

spot_img

Latest articles

Newsletter

Subscribe to stay updated.